חילוץ נפגעי סמים ונפש


לאורך השנים הלכתי בעקבות יצר ההרפתקנות שלי שהוביל אותי לעבור מספר רב של מסעות וטיולים בעולם. זמן רב טיילתי במזרח ושהות ארוכה מתוך זמן זה בהודו, אליה הגעתי לאחר 6 שנות עבודה כמורה ומחנך בבי"ס תיכון. בהודו גם ניהלתי מסעדה שהייתה לבית חם למטיילים מכל העולם ובעיקר מישראל. עד מהרה הפכתי לדמות בוגרת ומרכזית למטיילים בעצות, במודיעין, ובפתרונות לבעיות והקשיים בהם נתקלו. משרד החוץ אף הסתייע בידי והגדיר אותי ואת המסעדה שניהלתי כנציגות לא פורמאלית בצפון הודו. שם נחשפתי לתופעה הבעייתית והנפוצה של תרמילאים שנפגעו מסמים במהלך טיולם.

היום אני מציע שירותי מידע, יעוץ וחילוץ לנפגעי סמים ונפש בארץ ובחו"ל. בעשר השנים האחרונות צברתי ניסיון רב בחילוצים בארץ ובעולם, החל מחילוצים קלים ועד לחילוצים קשים ומסובכים ביותר, שהצריכו בירוקרטיה ואנשי סיוע נוספים. בשנתיים הראשונות לחילוצים חילצתי בהתנדבות מלאה בזמן עבודתי בהודו. חוויתי היכרות ישירה מן השטח של תרמילאים ומקומיים עמם חייתי במשך השנתיים. הזדמנות זו לה זכיתי אפשרה לי לחקור את תופעותיהם ההתנהגותיות של הנפגעים מקרוב ולהתמקצע בתחום. כמו כן, להכיר מקרוב אנשי מקצוע וסיוע מקומיים, עמם אני שומר על קשר חם.


חילוץ נפגעי סמים ונפש

האני מאמין שלי

אני מאמין ביושרה ואמינות המתבטאים בשיקוף המצב האמיתי של המחולץ, יחסי אנוש חמים ואישיים, ומתן הרגעה ותחושת ביטחון למשפחות השרויות במצוקה. אני דוגל במניעה ממתן תרופות הניתנות עפ"י רוב בכל חילוץ ללא אבחנת כל מקרה לגופו. עד היום נמנעתי במירב המקרים משימוש בתרופות, הודות לאבחון מקצועי ומהימן של כל מקרה, "פריקת" הבן אדם בעזרת שיחות ובעיקר המון המון סבלנות. נקודה זו עוזרת מאוד בשיקום המחולץ לאחר מכן, מונעת קיבעון של המצב והגעה למצב בלתי הפיך, ובעיקר בהוצאת המטופל ממצב פסיכוטי והחזרתו לחיים עצמאיים מלאים.


תהליך איתור וחילוץ נפגעי סמים והתקפים פסיכוטיים

התקף פסיכוטי או פסיכוזה הם סיטואציות לא מוכרות למרבית האנשים, המלחיצות מאוד את בני המשפחה ואת המטיילים הנמצאים בסביבתו של הנפגע. במצב זה עלולה לפעול המשפחה מתוך לחץ ולא מתוך הפעלת שיקול הדעת. לכן, לאחר אבחנת המצב הראשונית ובמידה ולא קיימת סכנת חיים, חשוב קודם כל להירגע, להבין את המצב ולקבל הכוונה מקצועית.
מתוך ניסיון של 12 שנות חילוץ ושיקום מלא ושנתיים נוספות של חילוצים בזמן שהייתי בהודו, הכרתי מאות מטיילים צורכי סמים קלים וקשים וחוויתי עשרות מקרים פסיכוטיים ועל גבול הפסיכוטיים בשטח. ברובם סייעתי בהחזרתם של המטיילים שנפגעו לארץ, ללא צורך בהוצאת צוות חילוץ מיוחד. ישנם מקרים יוצאים מן הכלל בהם הנפגע נמצא במצב פסיכוטי זמן ממושך, ואז אין מנוס מלהגיע אליו אישית ולחלצו משם ארצה.


שלבי תהליך החילוץ

  • קבלת מידע ראשוני על האירוע ועל המטייל.
  • תחקור ראשוני של המשפחה וחברים בארץ ובמקום האירוע.
  • הצלבת מידע עם הסייענים במקום האירוע.
  • בניית תוכנית פעולה ושיתוף המשפחה.
  • יציאת צוות למקום האירוע.
  • החזרת המטייל לארץ.
  • במקרה הצורך, המשך ליווי וטיפול בארץ.
  • החילוץ מתבצע ללא מתן תרופות.

חשוב להדגיש: לאורך כל תהליך החילוץ, נמצא הצוות בקשר רציף עם המשפחה ומעדכן על כל התפתחות שמתרחשת.

השרות ניתן לנפגעים הן בארץ והן בחו"ל.